Czy warto zasilać pompę ciepła przydomową fotowoltaiką?
Czym jest pompa ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia przenoszące ciepło z chłodniejszego miejsca do cieplejszego. Działają one na zasadzie odbierania ciepła z powietrza zewnętrznego i przenoszenia go do wnętrza. Odbywa się to poprzez wykorzystanie energii elektrycznej. Mogą być zasilane przez prąd płynący z fotowoltaiki, czyli źródła energii odnawialnej, dostarczając nam energii potrzebnej do ogrzania naszych domów. Typowa instalacja pompy ciepła składa się z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej(SPLIT) lub cały system pompy ciepła znajduje się na zewnątrz (MONOBLOK). Większość systemów pomp ciepła składa się z skraplacza i sprężarki, które znajdują się na zewnątrz systemu. Skraplacz jest podłączony do jednostki zewnętrznej, podczas gdy sprężarka jest podłączona do jednostki wewnętrznej lub wszystkie jednostki są umieszczone na zewnątrz.
Zalety pompy ciepła
Coraz częściej interesujemy się pompami ciepła w celu ogrzania naszego domu. W ostatnim czasie ta tendencja jeszcze bardziej wzrosła przez wysokie ceny paliw kopalnianych. Jednak czym tak naprawdę wyróżnia się ten sposób ogrzewania domostw i dlaczego warto się im zainteresować na poważnie?
Zalety pomp ciepła:
- Urządzenie można łatwo zainstalować i nie wymaga konserwacji.
- Są proste w obsłudze
- Nie ma potrzeby kupowania dla nich paliwa
- Nie zanieczyszczają środowiska
Na początkowym etapie budowy domu należy pamiętać, że pompy ciepła nie wymagają komina. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze na jego budowie, ponieważ ogrzewanie i wentylacja w zamkniętej przestrzeni to bezpieczna i wydajniejsza opcja.
Podłączenie fotowoltaiki do pompy ciepła
Pompa ciepła i fotowoltaika to doskonały sposób, aby być przyjaznym dla środowiska. Polecamy skorzystać z usług panele fotowoltaiczne rybnik. Budując dom warto pomyśleć o tych systemach. Jednak w przypadku starych budynków również bez większych problemów powinno dać się zainstalować pompę ciepła i fotowoltaikę. W przypadku tych pierwszych może być konieczny lekki remont w postaci kucia ściany pod przewody, jednak przebiega to zwykle bezproblemowo i cała operacja nie zajmuje więcej niż jeden dzień. W wielu przypadkach połączenie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii może pomóc w znacznym obniżeniu kosztów energii elektrycznej. Jest to ważne ze względu na oszczędność pieniędzy i ochronę środowiska. Kiedy korzystamy zarówno z odnawialnych, jak i wydajnych źródeł energii, jesteśmy mniej zależni od zasobów zewnętrznych, które mogą być drogie lub szkodliwe dla naszego środowiska.
Jeśli upewnimy się, że sprzęt pochodzi od renomowanego producenta i został zainstalowany przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę np. z Progres Śląskie fotowoltaika, nasz system pozwoli obniżyć koszty. Zaoszczędzi to również czas, ponieważ nie wymaga od nas rozpalana, dbania o ogień i wyrzucania popiołu, jak to ma miejsce przy obsłudze tradycyjnych pieców.