Medycyna

Zdrowy tryb życia – od czego zacząć zmianę

Coraz popularniejszym staje się dbanie o własne zdrowie i uprawianie sportu. Jednak przejście na zdrowy tryb życia jest zmianą generalną. Dotyczy nie tylko aktywności fizycznej czy jakości spożywanych posiłków. To również zmiana myślenia, poglądów na ekologię. Jak z każdą zmianą najgorszy jest pierwszy krok. Jakie bodźce wpływają na dbanie o zdrowie? Od czego zacząć wprowadzanie zmian i czy muszą być one bardzo drastyczne? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne jak można by się spodziewać. Już kilka drobnych zmian poprawia jakość życia i zdrowie. 

Co jest bodźcem do zmiany stylu życia?

Wiele osób w różny sposób motywują się do zmiany. Dla niektórych kluczowym czynnikiem jest dbałość o własne zdrowie. Albo samodzielnie decydują się na zmianę lub też słyszą zalecenie lekarskie ze względu na stan zdrowia. Również doświadczenie kontuzji lub choroby w rodzinie lub gronie znajomych często wpływa na zmiany w myśleniu. Równie często styl życia zmienia się w momencie narodzin potomka. Rodzice zaczynają bardziej o siebie dbać, a podawanie zdrowszego jedzenia dzieciom przekłada się na zmiany żywieniowe całej rodziny. Zdrowy styl życia jest wtedy zmianą globalną – dotyczy ona lawinowo coraz większej liczby aspektów życia. Istnieją również osoby, dla których zdrowy tryb życia jest wypadkową wartości wyniesionych z domu. Praktykowali oni niektóre jego aspekty nawet nie będąc tego świadomym. Wraz ze wzrostem świadomości rozszerzają jedynie posiadane już doświadczenie. Część osób zdobywa wiedzę i przechodzi zmianę stylu życia bez wyraźnej przyczyny. Po prostu wzrasta ich świadomość. 

Zmiany w rodzaju spożywanej żywności i zwiększenie ilości aktywności fizycznej

Wiele osób uznaje, że zmiana stylu życia na zdrowy to głównie duża aktywność fizyczna połączona z różnego rodzaju dietą. Dietą, która czasem wydaje się skomplikowana, z nieznanych składników i nie zawsze smakowita. Jednak zdrowa dieta nie musi składać się z komosy ryżowej, awokado i innych egzotycznych produktów żywnościowych. Wystarczy z głową wybierać produkty lokalne. Żywność nie powinna być przetworzona i pochodzić z możliwie najbardziej ekologicznych gospodarstw rolnych. Można ugotować bigos, który będzie zdrowy. Albo wręcz przeciwnie zjeść komosę ryżową z niezbyt zdrowymi dodatkami. Aby kupować zdrową żywność nie trzeba przepłacać w specjalnym sklepie. Czasem lepiej udać się na targ i dokonać zakupu produktów rolnych od rolnika. 

Całościowa zmiana codziennych nawyków

Jednak zdrowy tryb życia to nie tylko zmiana kulinarna i gdy chodzi o aktywność fizyczną. To zmiana świadomości. Wielu amatorów zdrowego trybu życia decyduje się ze względów etycznych na rezygnację z produktów plastikowych. Do zdrowego zachowania zaliczyć należy także dbanie o środowisko. Dzięki zminimalizowaniu ilości jednorazowych, plastikowych sztućców, czy zamiany ich na alternatywne produkty można nie tylko poprawić własne zdrowie, ale i kondycję planety. Zmiana trybu życia może być na początku trudna, jednakże procentuje bardzo szybko.